WooCommerce Multilingual & Multicurrency 5.2.0 - en to pt translation catalogue (608 entries)

en: "%1$s" shipping class cost in %2$s
pt: Custo da classe de entrega "%1$s” em %2$s

en: %1$d %2$s are missing translations.
pt: %1$d %2$s sem traduções.

en: %1$d %2$s is missing translations.
pt: %1$d %2$s sem tradução.

en: %1$d %2$s translation missing.
pt: Tradução de %1$d %2$s faltando.

en: %1$d %2$s translations missing.
pt: Traduções de %1$d %2$s faltando.

en: %d products left
pt: %d produtos restantes

en: %s do not require translation.
pt: %s não requer tradução.

en: %s is currently translating all your products automatically.
pt: No momento, %s está traduzindo todos os seus produtos automaticamente.

en: %s is installed and active.
pt: %s está instalado e ativo.

en: %s is not active.
pt: %s não está ativo.

en: %s is not required in order to run WooCommerce Multilingual & Multicurrency but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
pt: %s não é necessário para o WooCommerce Multilingual & Multicurrency funcionar, mas é recomendado se quiser usar imagens de produtos separadas e galerias para idiomas diferentes.

en: %s is not set up.
pt: %s não está configurado(a).

en: %s is set up.
pt: %s está configurado(a).

en: %s translation
pt: tradução para %s

en: (Space)
pt: (Espaço)

en: (previous value: %s)
pt: (valor anterior: %s)

en: -- Choose a widget area --
pt: -- Escolher uma área de widgets --

en: --Attribute--
pt: --Atributo--

en: --Taxonomy--
pt: --Taxonomia--

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
pt: 1454,07 &raquo; 1450 quando definido para 10

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
pt: 1454,07 &raquo; 1454 quando definido para 1

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
pt: 1454,07 &raquo; 1500 quando definido para 100

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%1$s</code> translations to version <code>%2$s</code>.
pt: <strong>Tradução do WooCommerce disponível</strong> &#8211; Instale ou atualize suas traduções de <code>%1$s</code> para a versão <code>%2$s</code>.

en: API key (required)
pt: Chave da API (obrigatória)

en: Account settings
pt: Configurações de conta

en: Action
pt: Ação\r\n

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
pt: A ação falhou. Atualize a página e tente novamente.

en: Actions
pt: Ações

en: Add Currencies
pt: Adicionar moedas

en: Add a currency switcher to your store
pt: Adicionar um comutador de moeda à sua loja

en: Add a new currency switcher to a widget area
pt: Adicionar um novo seletor de moeda a uma área de widgets\r\n

en: Add currency
pt: Adicionar moeda

en: Add new currency
pt: Adicionar nova moeda

en: Add separate download files for translations when translating products
pt: Adicionar arquivos de download separados para traduções ao traduzir produtos\r\n

en: Add separate download files for translations when you translate this product
pt: Adicionar arquivos de download separados para traduções quando você traduzir este produto\r\n

en: Add translation
pt: Adicionar tradução

en: Additional CSS
pt: CSS adicional

en: All %1$s have the same %2$s assignments.
pt: Todos(as) os(as) %1$s têm as mesmas atribuições de %2$s.

en: All %s are translated.
pt: Todos(as) os(as) %s estão traduzidos(as).

en: All Accounts
pt: Todas as contas

en: All categories
pt: Todas as categorias

en: All countries
pt: Todos os países

en: All countries except
pt: Todos os países, exceto

en: All countries except...
pt: Todos os países, exceto...

en: All countries except:
pt: Todos os países, exceto:

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
pt: Todos os seletores de moeda do site são afetados pelas configurações nesta seção.

en: All in selected currency
pt: Tudo na moeda selecionada

en: All languages
pt: Todos os idiomas

en: All statuses
pt: Todos os status

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
pt: Todos os produtos serão removidos do pedido atual a fim de alterar a moeda

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
pt: Todos os produtos serão removidos do pedido atual a fim de alterar o idioma

en: All translation statuses
pt: Todos os status de tradução

en: Allow viewing products in languages they are not translated to but %1$sdisplay their content in the default language%2$s
pt: Permitir a visualização de produtos em idiomas para os quais não estão traduzidos, mas %1$sexibem seu conteúdo no idioma padrão%2$s

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
pt: Tags de HTML permitidas: <img> <span> <u> <strong> <em>

en: And more!
pt: E muito mais!

en: Apply
pt: Aplicar

en: At least one currency must be enabled for this language!
pt: Pelo menos uma moeda precisa ser ativada para este idioma!

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
pt: Pelo menos um desses campos é obrigatório: título, conteúdo ou excerto

en: Attribute Slug
pt: Slug de atributo

en: Attribute slug: %s
pt: Slug de atributo: %s

en: Attributes
pt: Atributos

en: Automatic Exchange Rates
pt: Taxas de câmbio automáticas

en: Autosubtract amount
pt: Subtrair valor automaticamente

en: Available parameters
pt: Parâmetros disponíveis

en: Bank Account
pt: Conta bancária

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
pt: Visto que este site usa a estrutura padrão de permalink, não é possível usar a tradução de slug para permalinks de produtos.

en: Blue
pt: Azul

en: Booking currency
pt: Moeda de reservas

en: Bookings
pt: Reservas

en: Border
pt: Borda

en: Button text
pt: Texto do botão

en: By default, show reviews in all languages
pt: Por padrão, exibir avaliações em todos os idiomas

en: Caching may cause currency display issues for your customers if you are using the multicurrency feature.
pt: O armazenamento em cache pode causar problemas de exibição de moedas para seus clientes caso esteja usando o recurso de múltiplas moedas.

en: Calculate costs in other currencies automatically
pt: Calcular custos em outras moedas automaticamente

en: Calculate prices in other currencies automatically
pt: Calcular preços em outras moedas automaticamente

en: Calculate shipping costs in other currencies automatically
pt: Calcular custos de entrega em outras moedas automaticamente

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
pt: Cancelar (permanecer no Translation Editor)

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
pt: Não foi possível obter taxas de câmbio. Falha na conexão.

en: Cart
pt: Carrinho

en: Categories
pt: Categorias

en: Change Password
pt: Modificar Senha

en: Change default language
pt: Alterar idioma padrão

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
pt: Alterações nessas traduções afetarão os termos em geral! (Não só para este produto)\r\n

en: Cheatin' huh?
pt: Está brincando, né?

en: Checkout
pt: Concluir

en: Checkout &rarr; Pay
pt: Concluir &rarr; Pagar

en: Choose
pt: Escolher

en: Choose a file
pt: Escolha um arquivo

en: Choose which currency to display when a client switches languages
pt: Escolha qual moeda exibir quando um cliente mudar de idioma

en: Choose which product attributes you want to translate
pt: Escolha quais atributos do produto você deseja traduzir

en: Choose which products to translate
pt: Escolha quais produtos traduzir

en: Clear all colors
pt: Limpar todas as cores

en: Clear list
pt: Limpar lista

en: Click continue to create missing WooCommerce pages translate your store pages into the following languages:
pt: Clique em continuar para criar páginas ausentes do WooCommerce,e traduza as páginas da sua loja nos seguintes idiomas:

en: Click continue to translate your store pages into the following languages:
pt: Clique em continuar para traduzir as páginas da sua loja para os seguintes idiomas:

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
pt: Clique para ver os preços nas outras moedas, visto que elas estão sendo mostradas no frontend no momento.

en: Client ID
pt: ID do cliente

en: Client Location
pt: Localização do cliente

en: Collapse
pt: Colapsar

en: Color theme
pt: Tema de cores

en: Configuration Warnings
pt: Avisos de configuração

en: Configure multicurrency for multilingual sites
pt: Configure múltiplas moedas para sites multilíngues

en: Configure multicurrency mode
pt: Configure o modo de múltiplas moedas

en: Configure per country availability for this payment gateway
pt: Configurar a disponibilidade por país desse gateway de pagamento

en: Configure products slug translation
pt: Configurar a tradução de slugs de produtos

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
pt: Configurar propriedades específicas de produtos que devem ser sincronizadas para as traduções.

en: Configure thumbnail and gallery synchronization to translations.
pt: Configure a sincronização de galeria e miniaturas para traduções.

en: Congrats! You've just earned some money using WooCommerce Multilingual & Multicurrency.
pt: Parabéns! Você acabou de ganhar dinheiro usando o WooCommerce Multilingual & Multicurrency.

en: Content
pt: Conteúdo

en: Content / Description
pt: Conteúdo / Descrição

en: Continue
pt: Continuar

en: Core
pt: Básico\r\n

en: Costs and values in custom currencies
pt: Custos e valores em moedas personalizadas

en: Country availability
pt: Disponibilidade no país

en: Create custom pricing in each currency
pt: Criar preços personalizados em cada moeda

en: Create missing translations
pt: Criar traduções que estão faltando

en: Create store pages in all your site's languages
pt: Crie páginas de loja em todos os idiomas do seu site

en: Currencies
pt: Moedas

en: Currencies order updated
pt: Ordem das moedas atualizada

en: Currencies to display for each language
pt: Moedas a exibir para cada idioma

en: Currency
pt: Moeda

en: Currency - no orders found
pt: Moeda - nenhuma ordem encontrada

en: Currency Position
pt: Posição da moeda

en: Currency Preview
pt: Visualização da moeda

en: Currency available in
pt: Moeda disponível em

en: Currency displayed first
pt: Moeda exibida primeiro

en: Currency settings for %s
pt: Configurações de moeda para %s

en: Currency switcher
pt: Seletor de moeda

en: Currency switcher colors
pt: Cores do seletor de moeda\r\n

en: Currency switcher options
pt: Opções do seletor de moedas

en: Currency switcher preview
pt: Visualização do seletor de moedas

en: Currency switcher style
pt: Estilo do seletor de moedas

en: Current currency background color
pt: Cor de fundo para a moeda atual\r\n

en: Current currency font color
pt: Cor da fonte para a moeda atual\r\n

en: Current page
pt: Página atual

en: Currently, there are %s variations that need to be created.
pt: Atualmente, existem %s variações que precisam ser criadas.

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom Fields
pt: Campos Personalizados

en: Custom Product attributes
pt: Atributos de produto personalizado

en: Custom Tabs
pt: Guias personalizadas

en: Custom Taxonomies
pt: Taxonomias Personalizadas

en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
pt: A configuração do campo personalizado %s do arquivo wpml-config.xml foi alterada!

en: Custom settings for %s
pt: Configurações personalizadas para %s

en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
pt: A configuração da taxonomia personalizada %s do arquivo wpml-config.xml foi alterada!

en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
pt: A configuração do tipo personalizado %s do arquivo wpml-config.xml foi alterada!

en: Customize the currency switcher
pt: Personalizar o seletor de moeda

en: Daily
pt: Diariamente

en: Date
pt: Data

en: Decide if you want to add multiple currencies to your store
pt: Decida se deseja adicionar várias moedas à sua loja

en: Decimal Separator
pt: Separador decimal

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
pt: Algumas taxonomias em seu site são forçadas a não ser traduzíveis. Isso está causando um problema ao tentar fazer funcionar um site multilíngue do WooCommerce.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
en: A plugin or the theme are probably doing this.
pt: Provavelmente um plugin ou tema está fazendo isso.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
en: What you can do:
pt: O que você pode fazer:

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
pt: 1. Desativar temporariamente os plugins e ver se essa mensagem desaparece.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
pt: 2. Trocar temporariamente o tema e ver se essa mensagem desaparece.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
pt: É melhor entrar em contato com %s, dizer que esta mensagem está aparecendo e oferecer enviar uma cópia do site com o Duplicator. Trabalharemos junto com o desenvolvedor do tema/plugin e corrigiremos o problema definitivamente. Enquanto isso, lhe daremos uma solução temporária, para que você não fique trancado.

en: Default: %name% (%1$symbol%) - %2$code%
pt: Padrão: %name% (%1$symbol%) - %2$code%

en: Define how to display product reviews on the product page by default. The customer will be still able to filter reviews by language.
pt: Defina como exibir avaliações de produto na página de produto por padrão. O cliente continuará podendo filtrar avaliações por idioma.

en: Delete
pt: Excluir

en: Description
pt: Descrição

en: Determined automatically based on exchange rate
pt: Determinado automaticamente baseado nas taxas de câmbio

en: Disable %1$s for %2$s
pt: Desabilitar %1$s para %2$s

en: Disabled
pt: Desabilitado

en: Dismiss
pt: Fechar

en: Display original images on the translated product front page if images not specified
pt: Exibir imagens originais na página frontal do produto traduzido caso imagens não sejam especificadas

en: Do not allow viewing products in languages they are not translated to
pt: Não permitir a visualização de produtos em idiomas para os quais não estão traduzidos

en: Do you want to add more currencies to your store?
pt: Deseja adicionar mais moedas à sua loja?

en: Done!
pt: Concluído!

en: Down
pt: Para baixo

en: Download Files
pt: Baixar arquivos

en: Download Files for Variation #%s
pt: Baixar arquivos para variação #%s

en: Downloading translations... Please don't close this page.
pt: Baixando traduções… Não feche esta página.

en: Draft
pt: Rascunho

en: Drag and drop the currencies to change their order
pt: Arraste e solte as moedas para alterar sua ordem\r\n

en: Duplicate terms ( please select attribute ):
pt: Duplicar termos ( selecione atributo, por favor ):

en: Edit
pt: Editar

en: Edit %s Currency Switcher
pt: Editar seletor de moeda %s\r\n

en: Edit My Address
pt: Editar Meu Endereço

en: Edit Product Currency Switcher
pt: Editar seletor de moeda de produto

en: Edit currency switcher
pt: Editar seletor de moeda

en: Edit this item
pt: Editar este item

en: Edit this item inline
pt: Editar este item “em linha”

en: Edit this product translation
pt: Editar esta tradução de produto

en: Edit translation
pt: Editar tradução

en: Enable %1$s for %2$s
pt: Habilitar %1$s para %2$s

en: Enable automatic exchange rates
pt: Habilitar taxas de câmbio automáticas

en: Enable costs in custom currencies
pt: Habilitar custos em moedas personalizadas

en: Enable the multicurrency mode
pt: Ative o modo multicurrency (múltiplas moedas)

en: Enable this if you want to translate attribute values with WooCommerce Multilingual & Multicurrency
pt: Habilite isto se deseja traduzir valores de atributos com o WooCommerce Multilingual & Multicurrency

en: Enable/disable
pt: Habilitar/desabilitar

en: Endpoint: %s
pt: Ponto de extremidade: %s

en: Enter API key
pt: Inserir chave da API

en: Enter prices in other currencies
pt: Inserir preços em outras moedas

en: Excerpt
pt: Extrato

en: Exchange Rate
pt: Taxa de câmbio

en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
pt: Taxa de câmbio = %s taxa de câmbio x (1 + tarifa de operação / 100)

en: Exchange rate updated automatically from %s
pt: Taxa de câmbio atualizada automaticamente de %s

en: Exchange rates source
pt: Fonte de taxas de câmbio

en: Exchange rates updated successfully
pt: Taxas de câmbio atualizadas com sucesso

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
pt: Traduções existentes e variações associadas serão excluídas.

en: External Product
pt: Produto externo

en: File URL
pt: URL de arquivo

en: Filter
pt: Filtro

en: Fix product_type taxonomy terms
pt: Corrigir termos de taxonomia product_type\r\n

en: Fix translated variations relationships
pt: Corrigir relações das variações traduzidas

en: Fixer.io API key
pt: Chave da API do Fixer.io

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
pt: Para 1454,07, quando o incremento para o número inteiro mais próximo for 100 e o valor de subtração automática for 1, o valor resultante é 1499.

en: From&hellip;
pt: De&hellip;

en: Give us <span class="rating">5.0 <i class="otgs-ico-star"></i></span> review now.
pt: Avalie-nos agora com <span class="rating">5,0<i class="otgs-ico-star"></i></span>.

en: Global Attributes
pt: Atributos globais

en: Go back
pt: Voltar

en: Go to the first page
pt: Vá para a primeira página

en: Go to the last page
pt: Vá para a última página

en: Go to the next page
pt: Vá para a próxima página

en: Go to the previous page
pt: Vá para a página anterior

en: Gray
pt: Cinza

en: Great! Now you can use Geolocation to determine default currency for chosen languages. You can edit that key in
pt: Ótimo! Agora você pode usar a geolocalização para determinar a moeda padrão para idiomas escolhidos. É possível editar essa chave na

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Here you can set different prices for the %s in multiple currencies:
pt: Aqui é possível definir preços diferentes para %s em várias moedas:

en: Hide
pt: Ocultar

en: Hide This Message
pt: Ocultar esta mensagem

en: Hide prices in other currencies
pt: Ocultar preço em outras moedas

en: Hourly
pt: De hora em hora

en: How do you feel getting your very first order in foreign language or currency?
pt: Qual é a sensação de ter realizado sua primeira venda em um idioma ou moeda estrangeira?

en: How do you want to translate your products?
pt: Como deseja traduzir seus produtos?

en: How to translate attributes
pt: Como traduzir atributos

en: How to translate product categories
pt: Como traduzir categorias de produtos

en: How to translate this?
pt: Como traduzir isto?

en: I'll do the setup later
pt: Farei a configuração mais tarde

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
pt: Se estiver usando um construtor de páginas para criar produtos do WooCommerce, deverá usar apenas o Translation Editor do WPML.

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths\n                                            synchronized, or seperate for each language.
pt: Se está vendendo produtos para download, você pode optar por ter seus caminhos\n sincronizados, ou separados para cada idioma.

en: If you have it already, install and activate it. Otherwise, %1$sbuy WPML%2$s.
pt: Se você já possui o plug-in, instale e ative-o. Caso contrário, %1$scompre o WPML%2$s.

en: Image
pt: Imagem

en: Images
pt: Imagens

en: In order to edit custom attributes you need to use the <a href="%s">custom product translation editor</a>
pt: Para editar atributos personalizados, você precisa usar o <a href="%s">editor de tradução de produtos personalizados</a>

en: Increment for nearest integer
pt: Incremento para o número inteiro mais próximo

en: Install WooCommerce Pages
pt: Instalar páginas do WooCommerce

en: Introduction
pt: Introdução

en: Invalid currency parameter: "%s"
pt: Parâmetro de moeda inválido: "%s"

en: Invalid language parameter: "%s"
pt: Parâmetro de idioma inválido: "%s"

en: Invalid nonce
pt: Nonce inválido

en: Invalid taxonomy %s
pt: Taxonomia inválida %s

en: Keep
pt: Preservar

en: Keep %s
pt: Manter %s

en: Keep using %s
pt: Continuar usando %s

en: Label
pt: Rótulo

en: Language
pt: Idioma

en: Last Modified
pt: Modificado pela última vez

en: Last updated: %s
pt: Última atualização: %s

en: Learn how to generate a free license key
pt: Saiba como gerar uma chave de licença gratuita

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Left
pt: Esquerda

en: Left with space
pt: À esquerda com espaço

en: Let's continue
pt: Vamos continuar

en: Let's make your WooCommerce store multilingual
pt: Vamos tornar sua loja do WooCommerce multilíngue

en: Lifting charge
pt: Tarifa de operação

en: Live Publishable Key
pt: Chave publicável ativa

en: Live Secret Key
pt: Chave secreta ativa

en: Loading ...
pt: Carregando ...

en: Location based
pt: Com base em localização

en: Logout
pt: Sair

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WooCommerce Multilingual & Multicurrency. Would you like to automatically create translated variations and images?
pt: Parece que você está atualizando uma versão anterior do WooCommerce Multilingual & Multicurrency. Gostaria de criar automaticamente variações traduzidas e imagens?

en: Lost Password
pt: Esqueci Minha Senha

en: Make your store multilingual
pt: Torne sua loja multilíngue

en: Manually
pt: Manualmente

en: MaxMind Licence Key
pt: Chave de licença do MaxMind

en: Media
pt: Mídia

en: Merchant ID
pt: ID do comerciante

en: Monthly on the
pt: Mensalmente no dia

en: Monthly on the %s
pt: Mensalmente no dia %s

en: More details
pt: Mais detalhes

en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %1$sAdd secondary currency%2$s.
pt: Múltiplas moedas estão habilitadas, mas nenhuma moeda secundária foi definida. %1$sAdicionar moeda secundária%2$s.

en: Multi-currency is not enabled.
pt: A opção múltiplas moedas não está ativada.

en: Multi-currency settings
pt: Configurações de múltiplas moedas

en: Multicurrency Settings
pt: Configurações do Multicurrency

en: Multicurrency documentation
pt: Documentação do Multicurrency

en: Multilingual Content Setup
pt: Configuração de Conteúdo Multilíngue

en: Multilingual Settings
pt: Configurações do Multilingual

en: Multiple Currencies
pt: Múltiplas moedas

en: My Account
pt: Minha Conta

en: N/A
pt: N/D

en: Name
pt: Nome

en: Native WooCommerce product editing screen
pt: Tela de edição de produto nativa do WooCommerce

en: Nearest
pt: Mais próximo

en: Needs updating
pt: Precisa de atualização

en: New Widget Area Currency Switcher
pt: Novo seletor de moeda de área de widgets\r\n

en: No - dismiss
pt: Não - fechar

en: No products found
pt: Nenhum produto encontrado

en: No shipping class cost in %s
pt: Nenhum custo de classe de entrega em %s

en: No, use only one currency
pt: Não, usar apenas uma moeda

en: Not sure which option to choose? Read about %1$spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%2$s.
pt: Não tem certeza de qual opção escolher? Leia sobre %1$spossíveis problemas ao trocar de idiomas e moedas quando há itens no carrinho%2$s.

en: Not translated or needs updating
pt: Não traduzido ou precisa ser atualizado

en: Not yet supported
pt: Ainda não há suporte

en: Number of Decimals
pt: Número de casas decimais

en: OK (translate with the WordPress editor)
pt: OK (traduzir com o editor do WordPress)

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
pt: Uma ou mais páginas do WooCommerce não foram criadas.

en: Only numeric
pt: Somente numérico

en: Options
pt: Opções

en: Order Received
pt: Pedido Recebido

en: Order currency:
pt: Moeda para compra:

en: Order of currencies
pt: Ordem das moedas

en: Original Slug
pt: Slug original

en: Original language
pt: Idioma original

en: Other currency background color
pt: Cor de fundo para outra moeda\r\n

en: Other currency font color
pt: Cor da fonte para outra moeda

en: Parent product: %s
pt: Produto pai: %s

en: PayPal Email
pt: E-mail do PayPal

en: Payment Gateways
pt: Gateways de pagamento

en: Pending
pt: Pendente

en: Permalink settings
pt: Configurações de link permanente

en: Person Type Name
pt: Nome do tipo de pessoa

en: Person Types
pt: Tipos de pessoas

en: Please add another currency to fully utilize multicurrency mode. If you do not need multiple currencies, you can disable this setting to improve your site's performance.
pt: Adicione outra moeda para utilizar plenamente o modo de múltiplas moedas. Se não precisa de mais de uma moeda, você pode desabilitar essa configuração para melhorar o desempenho do seu site.

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
pt: Escolha uma estrutura de permalink diferente ou desabilite a tradução de slugs.

en: Please enter a valid number
pt: Insira um número válido

en: Please enter in a value less than the regular price
pt: Insira em um valor menor do que o preço normal

en: Please go to the %1$s and fill in your %2$s.
pt: Acesse a %1$s e preencha sua %2$s.

en: Please make a backup of your database before you start the synchronization
pt: Por favor, faça backup de seu banco de dados antes de iniciar a sincronização

en: Please note that the payment will be made in %1$s. Your total will be approximately %2$s, depending on the current exchange rate.
pt: Observe que o pagamento será feito em %1$s. Seu total será de aproximadamente %2$s, dependendo da taxa de câmbio atual.

en: Please note: without a free MaxMind key, your geolocation calls will be limited and your site performance may be impacted.
pt: Observação: sem uma chave gratuita do MaxMind, suas chamadas de geolocalização serão limitadas e o desempenho do seu site poderá ser afetado.

en: Plugins Status
pt: Status de Plugins

en: Position
pt: Posição

en: Preview
pt: Visualizar

en: Private
pt: Privado

en: Proceed
pt: Prosseguir

en: Product
pt: Produto

en: Product Add-ons Group "%s"
pt: Grupo de add-ons de produto "%s"

en: Product Attribute Base
pt: Base de atributo de produto

en: Product Base
pt: Base de produto

en: Product Category Base
pt: Base de categoria de produto

en: Product Shop Base
pt: Base de loja de produto

en: Product Tag Base
pt: Base de tag de produto

en: Product Translation Interface
pt: Interface de Tradução de Produtos

en: Product attribute base
pt: Base de atributo de produto

en: Product base
pt: Base de produto

en: Product category base
pt: Base de categoria de produto

en: Product not found: %d
pt: Produto não encontrado: %d

en: Product page Currency Switcher
pt: Seletor de moeda de página de produto\r\n

en: Product reviews
pt: Avaliações de produto

en: Product tabs
pt: Guias de produtos

en: Product tag base
pt: Base de tag de produto

en: Product url
pt: URL de produto

en: Products
pt: Produtos

en: Products Download Files
pt: Arquivos de download de produtos

en: Products Media Synchronization
pt: Sincronização de mídia de produtos

en: Products Missing Translations
pt: Produtos sem traduções

en: Products Synchronization
pt: Sincronização de produtos

en: Products before cart reset
pt: Produtos antes de redefinição de carrinho

en: Products removed after switching to %s:
pt: Produtos removidos após trocar para %s:

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
pt: Pedir confirmação e redefinir o carrinho

en: Published
pt: Publicado

en: Purchase WPML now
pt: Compre o WPML agora

en: Purchase note
pt: Nota de compra

en: Quick Edit
pt: Edição rápida

en: Quick edit is disabled for product translations. It's recommended to use the %1$s for editing products translations. %2$s
pt: A edição rápida está desabilitada para traduções de produtos. É recomendado usar o %1$s para editar as traduções de produtos. %2$s

en: Rate
pt: Taxa

en: Register product reviews for translations
pt: Registrar avaliações de produtos para traduções

en: Regular Price
pt: Preço Normal

en: Reset
pt: Redefinir

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
pt: Por causa de alguns elementos na configuração de seu site, quando os usuários trocarem a moeda ou o idioma na interface, o conteúdo do carrinho talvez não seja sincronizado corretamente.

[ctx: Reset cart option warning 2]
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
pt: Recomenda-se %s com a opção de restaurar o carrinho em uma situação assim.

en: Resources
pt: Recursos

en: Resources Label
pt: Rótulo de recursos

en: Resources label
pt: Rótulo de recursos

en: Review WooCommerce Multilingual & Multicurrency
pt: Avalie o WooCommerce Multilingual & Multicurrency

en: Right
pt: Direita

en: Right now, there are no products needing translation.
pt: No momento, não há produtos que precisam de tradução.

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
pt: No momento, não existem termos de taxonomia precisando de tradução.

en: Right with space
pt: À direita com espaço

en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
pt: Arredondar o preço convertido para o número inteiro mais próximo. %sp. ex.: 15,78 vira 16,00

en: Rounding to the nearest integer
pt: Arredondamento para o número inteiro mais próximo

en: Running WooCommerce Multilingual & Multicurrency with default language other than English.
pt: Usar o WooCommerce Multilingual & Multicurrency com o idioma padrão diferente do inglês.

en: Sale Price
pt: Preço de Venda

en: Same as default currency
pt: O mesmo que a moeda padrão

en: Save
pt: Salvar

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Schedule
pt: Planejar

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Search
pt: Pesquisar

en: Secondary currencies: %s
pt: Moedas secundárias: %s

en: Secret Key
pt: Chave secreta

en: Select Page
pt: Selecionar página

en: Select a preset
pt: Selecione uma predefinição

en: Select currency
pt: Selecionar moeda

en: Select the attribute to translate:
pt: Selecione o atributo a traduzir:

en: Select the taxonomy to translate:
pt: Selecione a taxonomia a traduzir:

en: Select which attributes in your store should be translatable:
pt: Selecione quais atributos da sua loja devem ser traduzíveis:

en: Set costs in other currencies manually
pt: Definir custos em outras moedas manualmente

en: Set dates
pt: Definir datas

en: Set different slugs in different languages for %s on WooCommerce Multilingual & Multicurrency URLs translations page
pt: Definir slugs diferentes em idiomas diferentes para %s na página de tradução de URLs do WooCommerce Multilingual & Multicurrency

en: Set exchange rates
pt: Definir taxas de câmbio

en: Set on %s
pt: Estabelecida em %s

en: Set prices in other currencies manually
pt: Definir preços em outras moedas manualmente

en: Set shipping costs in other currencies manually
pt: Definir custos de entrega em outras moedas manualmente

en: Set the currency in which your customer will see the final price when they checkout. Choose which accounts they will see in their payment message.
pt: Defina a moeda na qual seu cliente verá o preço final na finalização de compra. Escolha as contas que ele poderá ver na mensagem de pagamento.

en: Set up %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$s to translate your store and add more currencies.
pt: Configure o %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$s para traduzir sua loja e adicionar mais moedas.

en: Set your translation options
pt: Defina suas opções de tradução

en: Settings
pt: Configurações

en: Shipping Classes
pt: Classes de entrega

en: Shop
pt: Loja

en: Shop page
pt: Página da loja

en: Show
pt: Exibir

en: Show a currency switcher on the product page template
pt: Mostrar um alternador de moedas no modelo de página do produto

en: Show all currencies
pt: Mostrar todas as moedas

en: Show currencies based on
pt: Mostrar moedas com base em

en: Show only products with %1$scustom prices%2$s in secondary currencies
pt: Mostrar apenas produtos com %1$spreços personalizados%2$s em moedas secundárias

en: Show only reviews in %1$s (%2$s)
pt: Mostrar só as avaliações em %1$s (%2$s)

en: Show reviews in all languages  (%s)
pt: Mostrar avaliações em todos os idiomas (%s)

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
pt: Mostra uma lista de produtos que existiam no carrinho antes dele ser redefinido na interface após troca do idioma ou da moeda. Ficará oculto quando não houver produtos a exibir.

en: Sign-up Fee
pt: Taxa de adesão

en: Site Language
pt: Idioma do site

en: Slug type
pt: Tipo de slug

en: Some settings from the WooCommerce Multilingual & Multicurrency wpml-config.xml file have been overwritten.
pt: Algumas configurações do arquivo wpml-config. Xml do WooCommerce Multilingual & Multicurrency foram substituídas.

en: Some translated %1$s have different %2$s assignments.
pt: Alguns(mas) %1$s traduzidos(as) têm diferentes atribuições de %2$s.

en: Specific countries
pt: Países específicos

en: Start
pt: Iniciar

en: Start the Setup Wizard
pt: Iniciar o assistente de instalação

en: Store Pages
pt: Páginas da loja

en: Store URLs
pt: Armazenar URLs

en: Subscription Price
pt: Preço de assinatura

en: Successfully updated %1$s for all translated %2$s.
pt: Atualização bem sucedida de %1$s para todos(as) os(as) %2$s traduzidos(as).

en: Switch back to %s
pt: Voltar para %s

en: Switching currencies when there are items in the cart
pt: Troca de moedas quando há itens no carrinho

en: Switching currency?
pt: Trocando a moeda?

en: Switching language?
pt: Trocando idioma?

en: Switching languages when there are items in the cart
pt: Troca de idiomas quando há itens no carrinho

en: Sync product stock quantity and status ( synchronizing min stock between translations )
pt: Sincronizar status e quantidade em estoque dos produtos (sincronizando estoque mínimo entre traduções)

en: Sync products "gallery images":
pt: Sincronizar a "galeria de imagens" dos produtos:

en: Sync products and product taxonomies order.
pt: Sincronizar ordem de taxonomias de produtos e produtos.

en: Sync products categories (display type, thumbnail):
pt: Sincronizar categorias de produtos (tipo de exibição, miniatura):

en: Sync products variations:
pt: Sincronizar variações de produtos:

en: Sync publishing date for translated products.
pt: Sincronizar data de publicação para produtos traduzidos.

en: Sync removed product meta from original products to translations
pt: Sincronizar metadados de produtos removidos dos produtos originais para traduções

en: Sync variables products
pt: Sincronizar produtos variáveis

en: Synchronization complete!
pt: Sincronização completa!

en: Synchronize %s assignment in content
pt: Sincronizar atribuição %s em contexto

en: Synchronize attributes and update product variations
pt: Sincronizar atributos e atualizar variações de produtos

en: Synchronize cart content when switching currencies
pt: Sincronizar conteúdo do carrinho ao trocar de moedas

en: Synchronize cart content when switching languages
pt: Sincronizar conteúdo do carrinho ao trocar de idiomas

en: Tab Title
pt: Título da guia

en: Take this and edit
pt: Aceitar e começar a tradução

en: Taxonomies Missing Translations
pt: Taxonomias sem traduções

en: Template for currency switcher
pt: Modelo para seletor de moedas

en: Term not found: %d
pt: Termo não encontrado: %d

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pt: Suas mudanças serão perdidas se você sair desta página.

en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %1$sMulti-currency%2$s configuration.
pt: A moeda padrão foi alterada. Para mostrar preços exatos em todos os idiomas, você precisa atualizar as taxas de câmbio na configuração %1$sMúltiplas moedas%2$s.

[ctx: The description for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: The minimal order amount if customer choose %s as a purchase currency.
pt: O valor mínimo de pedido caso o cliente escolha %s como a moeda de compra.

[ctx: The description for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: The shipping cost if customer choose %s as a purchase currency.
pt: O custo de entrega caso o cliente escolha %s como a moeda de compra.

[ctx: The label for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: Minimal order amount in %s
pt: Valor mínimo de pedido em %s

[ctx: The label for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: Cost in %s
pt: Custo em %s

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
pt: A tarifa de operação ajusta a taxa de câmbio fornecida pelo serviço selecionado antes de ser salva. As taxas de câmbio exibidas na tabela acima incluem a tarifa de operação.

en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %1$sWooCommerce settings%2$s page and select the default currency for your store.
pt: O modo de múltiplas moedas não pode ser habilitado pois uma moeda específica não foi definida. Acesse a página de %1$sconfigurações do WooCommerce%2$s e selecione a moeda padrão para sua loja.

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
pt: O modo recomendado é usando o WPML Translation Editor. Ele foi desenvolvido especialmente para tornar muito mais fácil o processo de tradução, além de proporcionar uma integração muito melhor com diversas extensões do WooCommerce.

en: The recommended way to translate WooCommerce products is using the %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency products translation%2$s page.\n\t\t\t\t\tPlease use this page only for translating elements that are not available in the WooCommerce Multilingual & Multicurrency products translation table.
pt: O modo recomendado de traduzir produtos do WooCommerce é usar a página de %1$stradução de produtos do WooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$s.\n \t\t\t\t\tUse esta página apenas para traduzir elementos que não estão disponíveis na tabela de tradução de produtos do WooCommerce Multilingual & Multicurrency.

en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
pt: O preço resultante será um incremento desse valor após o arredondamento inicial.%sp. ex.:

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
pt: O valor a ser subtraído do valor obtido anteriormente.

en: There are no attributes defined
pt: Não há atributos definidos

en: There are no translatable product attributes defined
pt: Não há atributos de produtos traduzíveis definidos

en: There are no translatable product custom taxonomies defined
pt: Não há taxonomias personalizadas de produtos traduzíveis definidas

en: There are some settings that require careful attention.
pt: Há algumas configurações que exigem muita atenção.

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
pt: Estas páginas estão sendo traduzidas no momento por tradutores através do WPML:

en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
pt: Esta ação permite aplicar automaticamente a taxonomia %s ao seu conteúdo em diferentes idiomas. Ela irá examinar o conteúdo original e aplicar a mesma taxonomia ao conteúdo traduzido.

en: This feature was disabled. Please enable %1$sWPML cookies%2$s to continue.
pt: Esse recurso foi desabilitado. Habilite os %1$scookies do WPML%2$s para continuar.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
pt: Este campo está bloqueado para edição porque o WPML irá copiar seu valor do idioma original.

en: This gateway does not support %s. To show this gateway please select another currency.
pt: Este gateway não é compatível com %s. Para mostrar este gateway, escolha outra moeda.

en: This is a translation of %1$s. Some of the fields are not editable. It's recommended to use the %2$s for translating products.
pt: Esta é uma tradução de %1$s. Alguns campos não são editáveis. É recomendado usar o %2$s para traduzir produtos.

en: This may cause problems with URLs in different languages.
pt: Isso pode causar problemas com URLs em diferentes idiomas.

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
pt: Essa página lhe permite traduzir todas as strings que estão sendo usadas pelo WooCommerce para construir diferentes tipos de URLs. Traduzi-las lhe permite ter URLs totalmente localizados que correspondem ao idioma das páginas.

en: This taxonomy does not require translation.
pt: Esta taxonomia não requer tradução.

en: This taxonomy requires translation.
pt: Esta taxonomia requer tradução.

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
pt: Esse trabalho de tradução não estará mais designado a você. Outros tradutores poderão assumi-lo e continuar a tradução.

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
pt: Isso irá gerar variações automaticamente para produtos traduzidos correspondendo a atributos recentemente traduzidos.

en: Thousand Separator
pt: Separador de milhar

en: Title
pt: Título

en: To avoid this, set your cache plugin to not cache pages for visitors that have a cookie set in their browser.
pt: Para evitar isso, configure seu plugin de cache para não armazenar em cache para os visitantes páginas que tiverem um cookie definido em seu navegador.

en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %1$sMultilingual Content Setup%2$s
pt: Para configurar taxonomias de produtos ou atributos como traduzíveis ou não traduzíveis, acesse %1$sConfiguração de conteúdo multilíngue%2$s

en: To get started, we need to set up the following:
pt: Para começar, precisamos configurar o seguinte:

en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %1$ssetup wizard%2$s.
pt: Para traduzir rapidamente esta e outras páginas de loja do WooCommerce, execute o %1$sassistente de instalação%2$s.

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
pt: Para ter um site totalmente traduzido, você deve traduzir todos os termos de taxonomia. Alguns elementos da loja, tais como variações, dependem da tradução de taxonomias.

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
pt: Para ter um site multilíngue de comércio eletrônico, você precisa traduzir as páginas de loja do WooCommerce para todos os idiomas do site. Quando todas as páginas estiverem instaladas, você poderá adicionar traduções a elas por este menu.

en: To run your store in multiple languages, you need to use the %1$sWPML plugin%2$s.
pt: Para administrar sua loja em vários idiomas, você precisa usar o %1$sPlug-in WPML %2$s.

en: To translate %1$s please use the %2$s translation%3$s page, inside the %4$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency admin%5$s.
pt: Para traduzir, %1$s use a página de %2$s tradução%3$s dentro da administração do %4$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency%5$s.

en: To translate Extra Options strings please save %1$s and go to the <b><a href="%2$s">String Translation interface</a></b>
pt: Para traduzir strings de opções extras, salve %1$s e acesse a <b><a href="%2$s">interface do String Translation</a></b>

en: To translate the attribute slug, please set the option "Enable archives?" for the attribute %s in WooCommerce
pt: Para traduzir o slug de atributo, defina a opção "Habilitar arquivos?" para o atributo %s no WooCommerce

en: To&hellip;
pt: Para&hellip;

en: Tour Data
pt: Dados da excursão

en: Translatable?
pt: Traduzível?

en: Translate %s
pt: Traduzir %s

en: Translate Everything mode
pt: Modo traduzir tudo

en: Translate Products
pt: Traduzir produtos

en: Translate URLs
pt: Traduzir URLs

en: Translate WooCommerce products
pt: Traduzir produtos do WooCommerce

en: Translate all products automatically
pt: Traduzir todos os produtos automaticamente

en: Translate endpoints
pt: Traduzir endpoints

en: Translate shipping classes
pt: Traduzir classes de entrega

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
pt: Traduzindo %1$s? Use a tabela %2$s para facilitar a tradução.

en: Translation Options
pt: Opções de tradução

en: Translation complete
pt: Tradução completa

en: Translation in progress
pt: Tradução em andamento

en: Translation to
pt: Tradução para

en: Troubleshooting
pt: Solução de Problemas

en: Type
pt: Tipo

en: Up
pt: Para cima

en: Update %1$s for all translated %2$s
pt: Atualizar %1$s para todo(as) os(as) %2$s traduzidos(as)

en: Update Translation
pt: Atualizar tradução

en: Update frequency
pt: Frequência da atualização

en: Update manually now
pt: Atualizar manualmente agora

en: Update products count:
pt: Atualizar contador de produtos:

en: Update translation
pt: Atualizar tradução

en: Updating the exchange rates on an hourly basis generates around 744 API calls a month. Please check that your exchange rates source can accommodate this higher usage.
pt: Atualizar as taxas de câmbio de hora em hora gera cerca de 744 chamadas à API por mês. Verifique se a sua fonte de taxas de câmbio é compatível com esse uso mais intenso.

en: Use custom settings for translations download files
pt: Usar configurações personalizadas para arquivos de download de traduções

en: Use the same files for translations
pt: Usar os mesmos arquivos para traduções

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
pt: Usar "translation_of" exige fornecer também um parâmetro "lang"

en: Value(s)
pt: Valor(es)

en: Variations data
pt: Dados de variações

en: View
pt: Visualizar

en: View "%s"
pt: Ver "%s"

en: View Order
pt: Ver Pedido

en: Visit website
pt: Acessar site

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
pt: AVISO! As pequenas limitações para clientes com conta gratuita incluem o limite de 1000 solicitações/mês e ter só o EUR como moeda base. Se precisar de mais de 1000 solicitações por mês ou quiser usar todas as 170 moedas base disponíveis, precisará escolher um dos planos pagos, a partir de apenas US$ 10 mensais.

en: WPML allows you to %1$stranslate your product attributes%2$s. Some attributes, like the ones based on numbers and codes, can be universal and might not need to be translated.
pt: O WPML permite %1$straduzir os atributos do seu produto%2$s. Alguns atributos, como os baseados em números e códigos, podem ser universais e podem não precisar ser traduzidos.

en: WPML automatically generates translated versions of default WooCommerce pages, such as Shop, Account, Checkout, and Cart.
pt: O WPML gera automaticamente versões traduzidas de páginas padrão do WooCommerce, como Loja, Conta, Finalizar Compra e Carrinho.

en: WPML is translating your products
pt: O WPML está traduzindo seus produtos

en: WPML support
pt: Suporte do WPML

en: WPML will start translating all your products for you right away.
pt: O WPML começará a traduzir todos os seus produtos imediatamente.

en: We detected a problem in your WPML configuration: the %1$sproduct_type%2$s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %3$sMultilingual Content Setup page%4$s.
pt: Detectamos um problema na sua configuração do WPML: a taxonomia %1$sproduct_type%2$s está definida como traduzível, e isso causaria problemas com produtos traduzidos. Você pode corrigir isso na %3$spágina de Configuração de conteúdo multilíngue%4$s.

en: We detected that the %1$sproduct_type%2$s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WooCommerce Multilingual & Multicurrency %3$stroubleshooting page%4$s.
pt: Detectamos que o campo %1$sproduct_type%2$s não foi definido corretamente para algumas traduções de produtos. Isso ocorreu porque a taxonomia product_type foi traduzida. Você pode corrigir isso na página de %3$ssolução de problemas%4$s do WooCommerce Multilingual & Multicurrency.

en: We for sure are super thrilled about your success! Will you help WCML improve and grow?
pt: Nós com certeza ficamos super empolgados com seu sucesso! Gostaria de ajudar o WCML a melhorar e crescer?

en: We noticed that you're using WooCommerce Gateways Country Limiter plugin which is now integrated into WooCommerce Multilingual & Multicurrency. Please remove it!
pt: Notamos que você está usando o plug-in WooCommerce Gateways Country Limiter, que agora é integrado ao WooCommerce Multilingual & Multicurrency. Remova-o, por favor!

en: Weekly on
pt: Semanalmente no(a)

en: Weekly on %s
pt: Semanalmente no(a) %s

en: What do you want to do with products that are not translated?
pt: O que você quer fazer com produtos que não estão traduzidos?

en: When enabled, products with prices based on the exchange rate are hidden
pt: Quando habilitado, os produtos com preços baseados na taxa de câmbio ficam ocultos

en: Which product attributes should be translatable?
pt: Quais atributos do produto devem ser traduzíveis?

en: White
pt: Branco\r\n

en: Widget Currency Switcher
pt: Seletor de moeda de widget

en: Widget area
pt: Área de widgets

en: Widget title
pt: Título do widget\r\n

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency by default will multiply all your costs and values defined above by currency exchange rates. If you don't want this and you prefer static values instead, you can define them here.
pt: Por padrão, o WooCommerce Multilingual & Multicurrency multiplicará todos os seus custos e valores definidos acima pelas taxas de câmbio das moedas. Caso não deseje isso e prefira valores fixos, você pode defini-los aqui.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
pt: O WooCommerce Multilingual & Multicurrency depende de vários plugins para funcionar. Se algum deles estiver faltando, você deve fazer sua instalação e ativá-lo.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency detected an active cache plugin on your site.
pt: O WooCommerce Multilingual & Multicurrency detectou um plugin de cache ativo em seu site.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML String Translation</a> versions prior %2$s.
pt: O WooCommerce Multilingual & Multicurrency está habilitado, mas inativo. Ele não é compatível com versões do <a href="%1$s">WPML String Translation</a> anteriores a %2$s.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML</a> versions prior %2$s.
pt: O WooCommerce Multilingual & Multicurrency está habilitado, mas inativo. Ele não é compatível com as versões <a href="%1$s">WPML</a> anteriores a %2$s.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">Woocommerce</a> versions prior %2$s.
pt: O WooCommerce Multilingual & Multicurrency está habilitado, mas inativo. Ele não é compatível com as versões do <a href="%1$s">Woocommerce</a> anteriores a %2$s.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
pt: O WooCommerce Multilingual & Multicurrency está habilitado, mas inativo. Ele requer %s para funcionar.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
pt: O WooCommerce Multilingual & Multicurrency está habilitado, mas inativo. Conclua primeiro a instalação do WPML.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency products editor
pt: Editor de produtos WooCommerce Multilingual & Multicurrency

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency products translator
pt: Tradutor de produtos WooCommerce Multilingual & Multicurrency

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WooCommerce Multilingual extends these reports by adding the currency’s information.
pt: O WooCommerce Multilingual & Multicurrency também usará cookies para identificar o idioma e moeda do pedido de cada cliente bem como a moeda dos relatórios criados pelo WooCommerce. O WooCommerce Multilingual amplia esses relatórios com a adição das informações da moeda.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
pt: O WooCommerce Multilingual & Multicurrency usará cookies para entender as informações da cesta ao usar idiomas em domínios e para transferir dados entre os domínios.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency › Setup Wizard
pt: WooCommerce Multilingual & Multicurrency › Assistente de configuração

en: WooCommerce Store Pages
pt: Páginas de Loja do WooCommerce

en: WooCommerce integrates with MaxMind Geolocation to reliably determine the location of your customers.
pt: O WooCommerce se integra ao MaxMind Geolocation para determinar de forma confiável a localização de seus clientes.

en: WooCommerce product translation page
pt: Página de tradução de produtos do WooCommerce

en: WooCommerce settings page.
pt: Página de configurações do WooCommerce.

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
pt: As páginas de loja do WooCommerce estão traduzidas para todos os idiomas do site.

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
pt: Páginas de loja do WooCommerce não existem para esses idiomas:

en: Yes, enable multicurrency mode
pt: Sim, ativar o modo multimoeda

en: Yes, go to the troubleshooting page
pt: Sim, vá para a página de resolução de problemas

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
pt: Você está usando o mesmo valor que o para a base de categoria comum. Sabe-se que isso gera conflitos que resultam no mau funcionamento de URLs.

en: You can change these settings later by going to %1$sWPML &raquo; Settings.%2$s
pt: Você pode alterar essas configurações posteriormente acessando %1$sWPML &raquo; Configurações.%2$s

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
pt: Você pode escolher limpar o conteúdo do carrinho ao trocar de idioma ou moeda caso tenha problemas no carrinho ou na página de finalização de compra

en: You can enter or edit your default values on the %1$sPermalinks settings%2$s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %3$sAdvanced settings%4$s page.
pt: Você pode inserir ou editar seus valores padrão na página de %1$sconfigurações de permalinks%2$s ou, para os terminais, na página de %3$sconfigurações avançadas%4$s do WooCommerce.

en: You can express your love and support by %1$srating our plugin %2$s%3$s and saying that it works for you.
pt: Você pode expressar seu apoio eo quanto gosta do nosso plugin %1$savaliando-o %2$s%3$s e indicando que ele funciona para você.

en: You can still use automatic translation, but you decide what gets translated and how.
pt: Você ainda pode usar a tradução automática, mas é você quem decide o que será traduzido e como.

en: You can still use the %1$smulticurrency features%2$s without buying anything.
pt: Você ainda pode usar os %1$srecursos de múltiplas moedas%2$s sem comprar nada.

en: You can translate strings related to global add-ons on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the strings.
pt: Você pode traduzir strings relacionadas a add-ons globais na %1$spágina do WPML String Translation%2$s. Use a pesquisa no topo dessa página para encontrar as strings.

en: You can translate strings related to subscription products on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the strings.
pt: Você pode traduzir strings relacionadas a produtos de assinatura na %1$spágina do WPML String Translation%2$s. Use a pesquisa no topo dessa página para encontrar as strings.

en: You can translate the Group Name, Group Description and every Option Label of your product add-on on the %1$sWooCommerce product translation page%2$s
pt: Você pode traduzir o nome e descrição de grupo, bem como todo rótulo de opção do seu add-on de produto na %1$spágina de tradução de produtos do WooCommerce%2$s

en: You can translate the Person Type Name and Description on the  %1$sWooCommerce product translation page%2$s
pt: Você pode traduzir o nome e descrição de tipo de pessoa na %1$spágina de tradução de produtos do WooCommerce%2$s

en: You can translate the labels of your table rates on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the labels strings.
pt: Você pode traduzir os rótulos de suas taxas tabeladas na %1$spágina do WPML String Translation%2$s. Use a pesquisa no topo dessa página para encontrar as strings dos rótulos.

en: You can translate the titles of your custom Resources on the %1$sWooCommerce product translation page%2$s
pt: Você pode traduzir os títulos de seus recursos personalizados na %1$spágina de tradução de produtos do WooCommerce%2$s

en: You can translate this method title on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the method title string.
pt: Você pode traduzir o título deste método na %1$spágina do WPML String Translation%2$s. Use a pesquisa no topo dessa página para encontrar a string do título do método.

en: You can translate your custom product tabs on the %1$sWooCommerce product translation page%2$s
pt: Você pode traduzir as guias de seus produtos personalizados na %1$spágina de tradução de produtos do WooCommerce%2$s

en: You can translate your custom product tabs on the %s
pt: Você pode traduzir suas guias personalizadas de produtos na %s

en: You have to save all settings before updating exchange rates
pt: Você precisa salvar todas as configurações antes de atualizar as taxas de câmbio

en: You have untranslated terms!
pt: Você tem termos não traduzidos!

en: You haven't added any secondary currencies
pt: Você não adicionou nenhuma moeda secundária

en: You haven't added any secondary currencies.
pt: Você não adicionou nenhuma moeda secundária.

en: You need the WPML plugin to make your store multilingual and display currencies based on site language. Don't have it yet?
pt: Você precisa do plug-in WPML para tornar sua loja multilíngue e exibir moedas com base no idioma do site. Ainda não tem o plug-in?

en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
pt: Você deve conferir os arquivos de configuração do WPML adicionados por outros plugins ou configurações manuais na seção %s.

en: You will be able to:
pt: Você poderá:

en: You will need either the Multilingual CMS or Multilingual Agency package to use WPML with WooCommerce.
pt: Você precisará do pacote Multilingual CMS ou Multilingual Agency para usar o WPML com o WooCommerce.

en: You're all set and WPML is translating your products automatically. Go to %1$sWooCommerce » WooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$s to translate your categories and shipping classes, check the store translation status, and more.
pt: Está tudo pronto e o WPML está traduzindo seus produtos automaticamente. Acesse %1$sWooCommerce » WooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$s para traduzir suas categorias e classes de envio, verificar o status da tradução da loja e muito mais.

en: You're all set and can start translating your store. Go to %1$sWooCommerce » WooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$s to translate your products, categories, and shipping classes, check the store translation status, and more.
pt: Você está pronto e pode começar a traduzir sua loja. Vá para %1$sWooCommerce » WooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$s para traduzir seus produtos, categorias e classes de envio, verificar o status da tradução da loja e muito mais.

en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
pt: Você trocou o idioma e há itens no carrinho. Se mantiver o idioma %s, o carrinho será esvaziado e você terá que adicionar os itens ao carrinho de novo.

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
pt: Seu carrinho não está vazio! Após trocar de moeda, todos os itens do carrinho serão removidos e você terá de adicioná-los novamente.

en: Your product permalink base is not translated to:
pt: A base de permalink de seu produto não está traduzida para:

en: Your settings have been saved.
pt: Suas configurações foram salvas.

en: Your shipping class %1$s has been created in %2$s language. Please switch your language if you want to provide shipping costs in different currencies for this class.
pt: Sua classe de entrega %1$s foi criada no idioma %2$s . Troque seu idioma caso queira fornecer custos de entrega em diferentes moedas para essa classe.

en: Your site uses %1$s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %2$s effective June 1st, 2018.
pt: Seu site usa %1$s para calcular automaticamente os preços na moeda secundária. Há um %2$s em vigor desde 1º de junho de 2018.

en: Your store is ready to be translated
pt: Sua loja está pronta para ser traduzida

en: Your theme does not support a currency switcher widget. Please %1$sadd your currency switcher%2$s using a shortcode or PHP.
pt: Seu tema não suporta um widget de troca de moeda. %1$sAdicione seu alternador de moeda%2$s usando um shortcode ou PHP.

en: and
pt: e

en: configure WooCommerce Multilingual & Multicurrency
pt: configurar o WooCommerce Multilingual & Multicurrency

en: default
pt: padrão

en: important change about this service
pt: mudança importante nesse serviço

en: left
pt: restante(s)

en: multicurrency settings page
pt: página de configurações do multicurrency

en: never
pt: nunca

en: none
pt: nenhum

en: of
pt: de

en: permalinks settings
pt: configurações de permalinks

en: products with variations
pt: produtos com variações

en: translated
pt: traduzido(a)

en: translations
pt: traduções

en: wpml-config.xml file missing from WooCommerce Multilingual & Multicurrency folder.
pt: Arquivo wpml-config.xml ausente da pasta WooCommerce Multilingual & Multicurrency.
